Дерев’яна підлога: переваги та недоліки

Дерев'яна підлога Близько 65% ринку покриття для підлоги становить імпорт. Українські виробники за якістю не відстають від європейських, але їм заважають проблеми з сировиною

Ринок покриття для підлоги з кожним роком стає все більш різноманітним. При цьому прихильники натуральної дерев’яної підлоги можуть не турбуватися.

Дерево як і раніше користується заслуженою популярністю і займає міцні позиції — майже 27% всього ринку покриття для підлоги. Тим більше що мінусів у сучасної дерев’яної підлоги рік від року стає все менше: застосування нових технологій обробки деревини зводить нанівець всі недоліки сировини.

Майстри паркетних справ

За офіційною статистикою на сьогодні частка вітчизняної продукції в цьому сегменті ринку становить близько 35%.

Що стосується імпорту, то в основному він представлений покриттям для підлоги з Китаю, Німеччини, Франції, Італії, Австрії, Польщі, Фінляндії, Данії, Швеції. При цьому останнім часом у зв’язку з девальвацією гривні і подорожчанням євро європейська продукція почала втрачати свої домінуючі позиції.

Підлога для дому

Найпоширенішим дерев’яним покриттям був і залишається паркет. Це група матеріалів, елементи яких при укладанні, з’єднуються за допомогою системи шип-паз. Паркет буває декількох видів.

Штучний паркет складається з дерев’яних планок довжиною 200-500 мм, шириною 40-70 мм і товщиною 14-22 мм. При його виготовленні завжди використовується масив деревини. Якщо раніше основними матеріалами були тверді сорти, такі як дуб, бук і граб, то сьогодні виробники готові запропонувати споживачеві паркет з клена, вишні, горіха і, звичайно, екзотичної деревини.

Для палацу

Мозаїчний паркет через свою дорожнечу використовується нечасто. Він збирається в квадрати з планок і наклеюється лицьовою стороною на аркуші паперу, яка після укладання знімається. Застосування такої технології спрощує укладання паркету з дрібних штучних елементів.

Не так давно на вітчизняному ринку з’явився новий продукт — криволінійний паркет фабричного виробництва. Це дорогий паркет преміум-класу, ще зовсім недавно він виготовлявся тільки вручну. Після укладання та обробки воском, лаком або маслом на поверхні з’являється тривимірний ефект. Як і звичайний штучний паркет, він має з’єднувальний елемент шип-паз.

Заощаджуємо на матеріалах без втрати якості

Для здешевлення дерев’яного покриття застосовуються багатошарові конструкції. Цінна порода деревини використовується тут тільки у верхньому шарі паркету. До такого покриття можна віднести щитовий паркет, який складається з підкладки хвойних порід дерева (сосна) і лицьовий з цінних порід (дуб, вільха, в’яз, бук, червоне дерево). Найчастіше щитовий паркет має квадратну форму зі стороною від 400 до 800 мм. Товщина його варіюється від 20 до 40 мм, а робочий шар — від 5 до 15 мм.

До речі з розвитком інтернету лісоматеріали можна і, зазвичай легше, знайти на спеціалізованих дошках оголошень (доска объявлений), де зібрані пропозиції від різних виробників та заготівельників.

Ще одним представником багатошарових конструкцій стала паркетна дошка, яка аналогічна по конструкції, але відрізняється розмірами. Її довжина може становити від 2 до 2,5 м, ширина — від 180 до 200 мм, товщина — від 14 до 20 мм. Основною перевагою таких конструкцій стала простота монтажу і швидкість укладання.

Відповідно до стандартів паркетною дошкою називають тришарову конструкцію, що складається з фанери, шару хвойних порід і лицьової частини з твердих сортів дерева. У Європі ж все простіше: там будь-яка багатошарова конструкція називається інженерною дошкою. А ось у нас в країні інженерною дошкою називають багатошарове підлогове покриття з декоративним лицьовим шаром і фанерною підосновою. На відміну від щитового паркету і паркетної дошки інженерну дошку не збирають у замок, а приклеюють до підлоги, що дещо ускладнює укладку, хоча приклеювання підсилює акустичний комфорт. Крім іншого це покриття випускається з великим діапазоном товщини, що дозволяє створювати єдину площину підлоги без уступів і порогів.

Розмір має значення

Масивна дошка — ще одне покриття для підлоги. Виготовляється з твердих порід дерева (дуб, клен, ясен, сосна, модрина) і за рахунок своїх розмірів відноситься до великоформатного паркету. Її товщина зазвичай становить близько 20 мм. А по своїй зносостійкості така дошка перевершує будь-який інший паркет, особливо якщо вона зроблена з термообробленої деревини. У сучасних масивних дошках часто використовують замковий механізм з’єднання, але випускаються і дошки із з’єднанням шип-паз.

«Італійське» не означає «якісне»

На закінчення зупинимося на якості дерев’яного покриття, представленого сьогодні на вітчизняному ринку. Європейський товар, особливо з Німеччини, відрізняється високою якістю і високою ціною. Виняток, як ми вже говорили, становить італійська продукція, до якості якої є багато питань.

Китайська продукція, хоча останнім часом помітно підтяглася в плані якості, все-таки, як і раніше буває непередбачувана, оскільки дуже рідко відповідає обумовленим в договорах розмірам виробів.

Українські виробники зайняли домінуючі позиції в економ-сегменті, але при цьому виготовляють практично всю номенклатуру дерев’яного покриття — з гарною якістю, але поки не в тих кількостях, які дозволяють захопити преміальні ніші.

А основною тенденцією на цьому ринку стала зміна переваги споживачів від дорогої продукції убік дешевшої. Сподіваємося, це не назавжди: будь-яка криза колись закінчується.