Математики обіграли букмекерів

Букмекерів можна обіграти, якщо врахувати, що вони іноді виставляють не найвигідніші для себе коефіцієнти, щоб знизити ризики.

Міжнародна група математиків проаналізувала дані футбольних ставок за десять років і розробила стратегію, за допомогою яких виграла у букмекерів. Після цього букмекери обмежили їм можливість робити ставки.

Математики обіграли букмекерів

За багато років аналітики зібрали величезну кількість даних за футбольними матчами, що дозволяє досить точно передбачити їх результат, враховуючи різноманітні фактори. Наприклад, при розрахунку ймовірності команди виграти матч враховуються результати попередніх зустрічей, кількість забитих і пропущених в минулих іграх голів, місце проведення гри ( «вдома» або «в гостях»), травми гравців і навіть погода, яку обіцяють синоптики. Виходячи з передбачених результатів, букмекери розраховують оптимальні ставки і трохи коректують їх, щоб залишитися у виграші.

Однак іноді букмекери виставляють коефіцієнти не такими вигідними для себе, як зазвичай. Це робиться для того, щоб залучити більше клієнтів, збалансувати ставки і уникнути занадто великих втрат. Наприклад, якщо дуже багато людей ставить на виграш однієї команди, букмекери трохи піднімають ставки на перемогу її суперника. Завдяки цьому частина людей вважатиме за краще поставити не на «виграшну» команду, і букмекери кілька занижують ймовірність виграшу для клієнтів букмекерської контори в порівнянні з фактичною ймовірністю перемоги команди. Саме цей факт використовували математики, щоб їх обіграти.

В Україні кращі букмекери (лучшие букмекеры) не підтвердили і не спростували дану інформацію.

Для цього вони проаналізували результати і ставки на 479440 футбольних матчів, проведених в 818 лігах за період з 2005 по 2015 рік, і вивели формулу, яка дозволяє розрахувати справжню ймовірність виграшу команди по можливостям, оголошеним букмекерами. Виходячи вже з істинних значень ймовірності вони вибирали, на яку команду варто поставити гроші. Потім вони протестували розроблену стратегію на зведенні ставок (ставок, які оголошуються прямо перед початком гри) за вказаний період. Результати роботи алгоритму вони порівняли з результатами модельного гравця, який робить ставки зовсім випадково. У всіх випадках розмір ставки залишався фіксованим і рівним п’ятдесяти доларів.

Виявилося, що розроблена математиками стратегія дозволяє стабільно вигравати і значно перевершує стратегію випадкових ставок. У той час як випадкові гравці в середньому йшли в мінус на дев’яносто тисяч доларів, гравець, який знає справжні ймовірності, заробляв майже сто тисяч за той же часовий проміжок і для тих же доступних ставок. За словами авторів, тільки один з мільйона випадкових гравців може домогтися такого результату.

Це навело вчених на думку перевірити свою стратегію для реальних ігор. Однак перш ніж робити справжні ставки, вони перевірили її на віртуальних іграх, в яких вони брали з букмекерських сайтів інформацію про ставки і результати матчів, а потім порівнювали, яку суму можна було б виграти, дотримуючись цієї стратегії. Стратегія працювала все так само добре: за період з 1 вересня 2015 по 29 лютого 2016 вчені обробили дані по більш ніж тридцяти тисячам ігр та «виграли» майже тридцять п’ять тисяч доларів, зробивши близько семи тисяч віртуальних ставок.

Потім математики застосували розроблену стратегію до справжнім ставкам і заробили за п’ять місяців трохи менше тисячі доларів — і це при тому, що автори упустили багато можливостей поставити гроші, оскільки робили це вручну. Через деякий проміжок часу букмекери почали обмежувати їх можливість робити ставки, наприклад, знижуючи доступну для ставки суму. Після цього математики порахували неможливим продовжувати експеримент і припинили грати. Автори відзначають, що вони не порушували ніяких правил, прийнятих в індустрії ставок.

Математики не першими намагалися обіграти букмекерів. Однак особливість розробленої ними стратегії полягає в тому, що вони не намагалися побудувати кращу модель, як попередні «авантюристи», а вважали, що букмекери володіють кращими відомостями, просто не завжди виставляють найбільш вигідні для себе коефіцієнти.