Дослідник розповів як можна знизити шанси захворіти онкологією

У ведучої програми «ТСН» Алли Мазур виявили онкологічне захворювання. Після довгих коливань вона зважилася розповісти світу про свій страшний діагноз. Тому що зрозуміла: не можна боятися, треба боротися. І попереджати оточуючих про важливість планових оглядів у онколога і правильного способу життя.

«Ми повинні змінити ставлення до онкозахворювань в суспільстві. Навчитися говорити про них — відкрито і спокійно. І з рівня трагедії переводити на рівень проблеми, яку можна вирішити. Це, звичайно, не нежить. Але давно не вирок. Медицина навчилася справлятися з цим — у багатьох випадках. Головне — виявити вчасно», — написала Алла на своїй сторінці в соцмережі.

Багато що залежить від віку

— Ризик захворіти на рак — один з головних страхів людства. Це виправдано або побоювання перебільшені?
— Рак дійсно велика проблема. Злоякісні пухлини розвиваються приблизно у кожної другої жінки і у кожного другого-третього чоловіка. Але і частота захворювання, і наше сприйняття його сильно залежать від віку людини. Коли рак вражає молодих, це викликає шок. А коли пухлина виявляють у дуже похилому віці, скажімо в 85 років, виходить, що життя онкологічного хворого вже порівнянна по терміну з нормальною тривалістю життя людини. І небезпека захворіти в такому віці людей лякає менше.

— Коли ви сказали, що рак захворює кожен другий-третій, ви мали на увазі якраз поважний вік?
— Звісно. Наукові дані свідчать про те, що ми самі можемо або наблизити вік розвитку раку, або серйозно відстрочити його. Доведено, що певні компоненти здорового способу життя допомагають знизити ризик розвитку раку якщо не до мінімуму, то хоча б до психологічно прийнятних цифр. Тобто ймовірність захворіти буде, скажімо, не 50 відсотків, а 10 або 5. Це стосується всіх видів раку. Хоча, як відомо, нерідко у людей страхи пов’язані з конкретними типами пухлини: наприклад, якщо в родині були випадки раку молочної залози, то жінки зазвичай бояться саме цього. Якщо у кого-то була пухлина мозку, то це конкретний кошмар для даної сім’ї.

— Роль генетики справді велика?
— Є сім’ї, де рак розвивається рано, до 50 років — як правило, в цих випадках у людей підвищений генетичний ризик. Або якщо в сім’ї було кілька випадків однотипних раків.
Наприклад, у мами рак молочної залози, у тітки був, і у сестри почалися якісь проблеми з грудьми, хоча поки і не поставлений діагноз. Тоді потрібно звернутися до лікаря-генетика і пройти обстеження. Ймовірно, що ви отримаєте заспокійливу інформацію: варіанти гена, який був у мами і тітки, у вас немає. А якщо виявиться, що є, стане ясно, в якому напрямку займатися профілактикою.

«Не поспішайте з операцією»

— Що робити, якщо визначиться генетична схильність до конкретного виду раку? Видаляти частину грудей, яєчники, як Анджеліна Джолі?
— Вона поступила дуже драматично, так. Але в її випадку скоріше це було виправдано. Однотипний рак був у близьких родичок, і у Анджеліни підтвердилася небезпечна генетична мутація. Але навіть якщо є така мутація, робити превентивну операцію, скажімо, в 20 років немає сенсу, адже в цьому віці поява і бурхливе зростання пухлини малоймовірні. У 40 років уже можна думати про операцію. Або трохи раніше, в 35 — вибір залежить від рівня особистих страхів. Якщо Анджеліна сильно переживала, не могла спати протягом трьох років, краще покінчити з проблемою раз і назавжди, і вона так і зробила. А інші люди, більш спокійні, може бути, відкладуть ще років на п’ять.

— Про роль стресів в розвитку онкології раку багато суперечок — що відомо науці сьогодні?
— Стрес реально штовхає нас по шляху до старіння, розвитку хронічних захворювань, включаючи рак. Але не так, що сьогодні вас образили, сталося щось жахливе, а завтра або через місяць виросте пухлина. Але якщо у вас протягом 15 — 20 років було нервове перенапруження кожен день, то ймовірність розвитку раку, звичайно, підвищується. Наскільки? В деякій мірі це залежить від вашого генотипу — наскільки ви стійкі до стресів.
— Кожній людині важливо усвідомити: рак не виникає за секунду, — підкреслює професор Баранова. — Дослідження показали, що такі поширені пухлини, як карцинома молочної залози і карцинома кишечника, «сидять» в організмі близько 20 років. Багато інших видів раку в середньому стільки ж. Тобто в абсолютної більшості людей, у нас всіх вже в 20 — 30-річному віці є мікропухлини, вони не заважають нам, імунна система тримає їх під контролем. В якийсь момент, наприклад через дуже сильний стрес, імунна система може розбалансуватись, і починається ріст пухлини.
Але найчастіше рак розвивається в літньому віці, коли імунна система слабшає, гірше стримує пухлинні клітини.
Кращий спосіб захисту від раку, як і інших важких захворювань, — боротьба проти старіння. Кожен з нас може уповільнити свій рух до старості і хвороб.

Сім доведених наукою рад для захисту від недуги

1. Шоколад і кава
— Шоколад буквально напханий хорошими антиоксидантами, які запобігають несприятливих змін в наших клітинах, — радує Анча Баранова. Цих цінних речовин в плитці високоякісного шоколаду більше, ніж в голубиці, малині та інших ягодах, які ми зазвичай сприймаємо як більш корисні, ніж шоколад.
І ще наука повністю реабілітувала каву: це теж джерело натуральних антиоксидантів. Останні рекомендації — пити стільки кави, скільки комфортно саме для вас. Тільки не розчинної, в ній в процесі виробництва руйнуються всі цінні інгредієнти. До речі, антиоксиданти «йдуть» і при видаленні кофеїну.

2. Свіжі фрукти та овочі, особливо стиглі помідори
— Яскраво-червоні, зрілі, м’ясисті помідори містять лікопін, який, як показали дослідження, захищає від раку простати. Та й в цілому корисні для організму. Свіжі овочі та фрукти краще варених-парених, тому що в них більше клітковини, яка допомагає вводити з організму токсини.

3. Уникайте смажених кірочок
— Зажарочка на картоплі, ароматна кірочка на шашлику — це саме те, що штовхає нас в сторону раку зі страшною силою, — попереджає експерт.
— Там багато ароматичних з’єднань складної структури, так званих бензпіреном. Вони «вставляються» в ДНК, заважають правильному синтезу її нових ланцюгів, поділу клітин, лагодження мутацій.

4. Кидайте курити
— Серед факторів, доведено прискорюють розвиток різних видів раку, на першому місці — куріння. Кидайте! — закликає Анча Баранова.

5. Висипайтеся
— Під час сну імунна система працює над тим, щоб «приборкати» пухлинні клітини що можливо народжуються і привести вас в повну норму.

6. Робіть аналіз крові
Слідкуйте за рівнем системного запалення в організмі (аналіз крові на високочутливий С-реактивний білок) і рівнем глюкози в крові — якщо ці показники тримаються вище норми, то в організмі відбуваються процеси, що сприяють розвитку пухлин.

7. Бережіться пластика і магазинних чеків
— Пластик містить небезпечну речовину бісфенол А, і чим нижче якість матеріалу, тим активніше ця речовина «підтікає» в продукти або воду, упаковані в пластик, — пояснює Анча Баранова. — Мало хто здогадується, що термопапір, на якій нам вибивають касові чеки в магазинах, теж містить чимало бісфенолу А. Тому, наприклад, в Китаї вже рекомендують касиркам працювати в рукавичках. А всім нам, покупцям, бажано поменше чіпати чеки і частіше мити руки після них — здоровіше будете.

Добавить комментарий