Нова хвиля коронавірусу: важливі питання про вакцинацію і новий штам

Про можливість осінньої спалаху кажуть епідеміологи, вірусологи, інфекціоністи та завуальовано — навіть МОЗ. Зрозуміло, що «точної дати» немає і бути не може, факторів для його виникнення маса — від темпів вакцинації до погоди. За словами лікаря-імунолога, завідувача лабораторією іммунореабілітологіі Інституту імунології та мікробіології ім. Мечникова Андрія Волянського, в минулому році підйом почався в другій половині жовтня — класично, після 40-го тижня, коли починається холодний сезон. Але новий варіант «Дельта», зафіксований вже майже у всіх регіонах України, більш заразний. І «ступінь потрясіння» для нас і тієї ж Європи буде різною.
— Там цієї хвилі практично не буде з двох причин: перехворіла значно більшу кількість людей, 60 і більше відсотків населення вакциновано, — вважає імунолог. — Тобто хвиля, викликана «Дельтою», там буде, але вона не буде смертоносною.
У ВООЗ нову пандемію анонсують взимку, а осінь називають «критичним періодом для забезпечення готовності до неї і організації заходів реагування на неї».

Чи готова Україна до нового спалаху

Ще не почалося, оперувати можна тільки офіційними цифрами, які 26 серпня озвучив МОЗ з посиланням на головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна. За його словами, у нас підготовлено 256 спеціалізованих лікарень та 30 тисяч ліжко-місць, 96% яких забезпечені киснем. Припасено більше двох мільйонів ПЛР-тестів і 2,3 мільйона експрес-тестів на антигени, у вересні чекаємо ще 4 і 2,8 млн відповідно. Регіони за літо отримали близько 15 тисяч кисневих концентраторів, 161 комп’ютерний томограф та 148 рентген-апаратів. Але все це — неживі цифри з розряду «аграріями намолочено два мільйони тонн зерна», нічого не говорять звичайній людині. І оцінити рівень підготовки медичної системи до нового спалаху, враховуючи, що штам «Дельта» агресивніший, отруйний і заразна, можливо, на жаль, тільки на практиці.

Чому щеплення не захистять від «Дельти»

З появою цього штаму суперечки навколо вакцинації розгорілися з новою силою: навіщо робити щеплення, якщо «Дельті» на неї плювати? Масла у вогонь підлило і недавня заява американського Центру контролю і профілактики захворювань про те, що ефективність РНК-вакцин (Pfizerі Moderna) щодо «Дельти» знизилася з 91% до 66%.
— Те, що вакцина не захищає від штаму «Дельта» — це напівправда, бо це захист від важких форм, госпіталізації і смерті, і це дуже важливо, — каже завідувач кафедри епідеміології Харківського національного медичного університету Тетяна Чумаченко. — Адже при великій кількості госпіталізацій через перевантаженість медичної системи не всі зможуть вчасно отримати кваліфіковану допомогу. Так, щеплені можуть захворіти в легкій формі, але, з іншого боку, їх імунітет буде більш високим. Йде стимуляція імунітету, формування клітин пам’яті. І які б нові штами не з’являлися, ми не можемо заперечувати існування перехресного імунітету, і якийсь захист все одно буде.

Де робити щеплення, якщо закриють центри вакцинації

Зараз заговорили про те, що новий спалах спричинить за собою згортання кампанії з вакцинації. При великій кількості захворівших збирати живі черги з 200-300 чоловік, як це було влітку, звичайно, неправильно. Але що тоді робити тим, хто не встиг зробити щеплення до сплеску захворюваності?
— Ми вже поступово відходимо від формату масового вакцинування, — каже сімейний лікар Ніна Малишка. — У кожну амбулаторію поставляються вакцини різних видів, сімейні лікарі повідомляють своїх декларантів. У випадку з багатодозового препаратом записуємо, щоб використовувати весь флакон. Якщо вакцина розрахована на одну дозу, пацієнти приходять у вільному режимі. Пропускна здатність амбулаторії — 30-40 осіб. Пацієнти не сидять в чергах і не перебувають в натовпі з 300 чоловік, де ніхто не дотримується ні дистанції, ні масочного режиму.

Як швидко починає «діяти» щеплення

За словами Тетяни Чумаченко, коли відбувається перша зустріч зі збудником, імунна відповідь досягне захисного рівня через місяць-півтора. Тому не треба думати, що сьогодні зробили щеплення — значить, завтра захищені.
— А коли це відбувається вдруге, наприклад, людина заражається після першої дози, імунна система вже навчена, і захисна реакція досягається через два тижні, тобто в два рази швидше, — пояснює епідеміолог. — Якщо ви вакцинувалися і захворіли через 5 днів, це не пов’язано з щепленням. Це означає, що імунітет ще не встиг виробитися, а на щеплення ви йшли, будучи в інкубаційному періоді хвороби. На жаль, коли люди приходять на щеплення, ніхто не знає, заражені вони чи ні.
У зв’язку з цим медики говорять про можливу необхідність тестування тих, хто захоче зробити щеплення під час підйому захворюваності. Але як це буде організовано — поки не ясно. У всякому разі, навряд чи знайдеться багато охочих робити ПЛР-тест за свої гроші, щоб бути допущеним до вакцинації.

Які «вакцинальні документи» видає сімейний лікар

За словами Ніни Малишка, у сімейних лікарів можна отримати три позиції: міжнародне свідоцтво про вакцинацію для перетину кордону і туристичних поїздок, форма 063 внутрішнього користування, куди вносяться дані пацієнта і дані про вакцину — її беруть найчастіше для роботодавців, що стежать за вакцинацією співробітників. І український внутрішній сертифікат, який трохи схожий на міжнародний, але без інформації англійською мовою. Він затребуваний для відвідувань конференцій, симпозіумів всередині України.
— Міжнародні свідоцтва влітку видавали дуже активно і багато, — каже сімейний лікар. — З ними не було проблем в турпоїздку, тому пацієнти їх активно замовляли. Ймовірно, восени, особливо якщо буде спалах, будемо більше видавати форм 063 для надання на роботу, тим більше що і вакцинація колективів пішла активніше.

Чи можна отримати сертифікат про одужання

Як відомо, COVID-сертифікати в Україні видаються на підставі пройденого курсу вакцинації, негативного результату тестування або одужання від коронавірусу. Сертифікат про одужання може бути сформований вже на 14-й день після тестування, що підтверджує відсутність хвороби, і повинен бути підкріплений відомостями про одужання. Зараз багато країн Європи, відкрити для туристів, в переліку документів, які дозволяють в’їзд в країну, вказують такий сертифікат. Але якщо ви підете за ним до сімейного лікаря, там вам нічим не допоможуть. Інструкцій з видачі будь-яких документів видужалою поки не було.

Що робити, коли закінчиться термін дії сертифіката

І міжнародне свідоцтво про вакцинацію, і ковід-сертифікати дійсні протягом півроку з моменту другого щеплення. У привившихся в квітні цей термін скоро закінчиться. Що їм потім робити — поки ніхто не знає.
— Спочатку ми видавали сертифікати на рік з подальшою вакцинацією, — розповіла Ніна Малишка. — Потім цей термін зменшили до півроку. Які вказівки будуть далі — проводити тим, у кого він закінчується, більш раннє вакцинування, продовжувати сертифікат — незрозуміло. Думаю, це ще буде залежати від передбачуваної спалаху — чи буде вона і яка.

Чи повинна ревакцинація проводиться тим же препаратом, що і в перший раз
Любителів загадувати наперед вже хвилює питання: що робити, якщо настав час ревакцинації, а «мого Пфайзер немає в наявності»? Шукати його або робити щеплення тим, що є?
— Це зовсім не обов’язково, — вважає сімейний лікар. — У рекомендаціях до вакцинації навіть вказано, що першу дозу можна отримати однієї вакциною, а другу — інший. І вже тим більше немає «прив’язки» до препарату для ревакцинації.
Крім того, на думку епідеміолога Тетяни Чумаченко, вчені працюють над удосконаленням препаратів, ймовірно, з’являться такі, які будуть містити кілька варіантів вірусу в одній вакцині. Так що є шанс появи чогось нового до моменту закінчення терміну дії сертифіката про вакцинацію.

Коли це все закінчиться?

Тут думки експертів розділилися. В оптимістичній версії імунолога Андрія Волянського через кілька місяців коронавірус займе звичайне місце в ніші вірусних хвороб людини, перетвориться в гостре респіраторне захворювання, іноді з кишковим синдромом.
— Ми до нього адаптуємося, як сто років тому людство адаптувалося до іспанського грипу, хоча це була найсмертоносніша пандемія за історію людства, — вважає лікар. — Тому розповіді про те, що пандемія триватиме і у 2022-му, і в 2023 році, ні на чому не базуються.
На думку епідеміолога Тетяни Чумаченко, нам ще далеко до моменту, коли коронавірус стане чимось буденним.
— Вакцини в світі не вистачає, виробничі потужності не встигають, вакцинальний імунітет не такий довгий, як хотілося б, тому, мабуть, доведеться проводити ревакцинацію, хоча у нас і одну дозу ще дуже мало людей отримали, — каже вчений. — Потім треба буде і дітей щеплювати — поки немає даних, які доводять, що, якщо ми прищепимо дорослих, діти не будуть інфікуватися. Поживемо — побачимо, але ми однозначно пристосуємось до цього вірусу.

Добавить комментарий