Фудтех — харчові технології майбутнього: як розвивається ринок FoodTech сьогодні

FoodTech — впровадження інноваційних технологій в усі етапи виробництва харчових продуктів. Розробки в області FoodTech оптимізують агротехнології, створюють альтернативи продуктів тваринного походження, вирішують проблеми логістики, зберігання і утилізації харчової продукції. Про розвиток FoodTech в Україні та світі можна дізнатись на спеціалізованому сайті про продукти майбутнього.

Причини зростання популярності FoodTech

Ринок FoodTech бурхливо розвивається. Цьому сприяє брак якісного білка, обмеженість придатних для сільського господарства земель, популярність органічної продукції, постійно зростаюча потреба в альтернативних продуктах.
Є й непрямі причини — необхідність зниження шкідливого впливу на навколишнє середовище, яке мають відходи тваринництва і пластикова упаковка.
Головний драйвер розвитку FoodTech — доступність технологічних рішень. Рівень розвитку технологій — від генної інженерії та біохімії до робототехніки та нейронних мереж — зробив повсякденною практикою те, що ще 20 років тому було дорогим лабораторним досвідом.
Другий драйвер розвитку — наявність платоспроможного попиту на продукцію, яка поки ще занадто дорога для масового ринку. До таких продуктів відносяться веганську, органічну, функціональну продукцію.

Головні напрямки FoodTech

Інноваційні технології поступово проникають в усі сфери харчового виробництва — від генної модифікації продовольчих культур до створення «розумної», їстівної або хоча б біорозкладаної упаковки. Основні ніші виглядають так:
1. Створення принципово нових продуктів харчування і модифікація існуючих. Тут є місце рішенням для масового споживача і для нішевих сегментів. Для масового ринку, наприклад, важливі технології генної модифікації плодів, овочів і злаків. У багатьох країнах починається популяризація ентомопротеіна — вважається, що білок з комах стане економічною і екологічною заміною тваринному, і вже до 2023 року обсяг ринку досягне $ 1,3 млрд.
Замінники м’яса і молочних продуктів на рослинній основі — один з головних напрямків FoodTech. Розробники прагнуть знайти адекватну заміну тваринному білку: крім уже звичного соєвого протеїну використовуються вівсяний, гороховий і бобовий. Протеїн витягують з дріжджів, водоростей і навіть повітря (фінський стартап Solar Foods).
У міру здешевлення технологій, пророкують експерти ринку FoodTech, стане нормальним проектування харчових продуктів із заданими поживними властивостями і з наступною роздруківкою такої функціональної їжі на спеціальних 3D принтерах.

2. Міське фермерство. Концепція вертикальних ферм дозволяє вирощувати органічну продукцію (овочі, зелень і ягоди) в максимальній близькості до споживача. Пандемія допомогла розвитку цього сегмента: продуктам тепер не треба долати відстані і кордони.
Збільшення терміну придатності продуктів. Управління терміном придатності можливо на генному рівні (модифіковані овочі та фрукти зберігаються довше), а також на рівні безпечних консервантів і «розумною» упаковки, оснащеної датчиками і регуляторами.

3. Нешкідлива для навколишнього середовища упаковка. Біорозкладана і навіть їстівна упаковка також займає значну нішу в FoodTech. В Україні цей сегмент поки ще перебуває в зародковому стані, однак обсяг світового ринку нешкідливої упаковки зростає і до 2025 року досягне $ 32,3 млрд.

4. Логістика виробництва і доставки. За час пандемії споживачі звикли до доставки продуктів і раціонів. Для виробників це означає постійний пошук рішень по оптимізації логістики, збільшення швидкості і зниження вартості доставки.

5. Автоматизація всіх етапів харчової промисловості. Робототехніка, штучний інтелект, датчики, супутники і дрони застосовуються тепер і в FoodTech. Вертикальні ферми, наприклад, працюють в практично автономному режимі. Виробники органічної продукції вже всерйоз розробляють схеми доставки свіжозібраної полуниці дронами.

Добавить комментарий