Більшість експертів сходяться на думці, що вартість квадратного метра у Києві в 2016 році навряд чи значно знизиться, а це означає, що вже можна почати вибирати хорошу квартиру за привабливою ціною.
Минулий 2015 на ринку нерухомості, як на первинному, так і на вторинному, вийшов непростим. На тлі несприятливих економічних факторів, які були зумовлені високою інфляцією і скороченням реальних доходів населення, ціни на квадратні метри в Києві потихеньку поповзли вниз.
«На вторинному ринку Києва вартість житла більшу частину 2015 року знижувалася. Однак на початку року на тлі помітного скорочення обсягу пропозиції ціна пропозиції росла, що спонукало багатьох власників знову вийти на ринок. Починаючи з квітня ціна пропозиції поступово почала коректуватися у бік зниження. Зменшення середньої питомої ціни пропозиції по відношенню до березня 2015 року (максимальна ціна за період) склало 11%, при цьому з початку року її зниження не перевищило 4%», — розповів експерт агентства нерухомості http://www.alfabrok.ua/.
Схожа ситуація стосується і на первинному ринку. Правда, забудовники, на відміну від приватних власників, мають більше простору для маневру, адже у них ціна квадратного метра залежить не від вартості, за яку вони купували цю квартиру, як у приватників, а від собівартості споруди. У підсумкову ціну закладена досить велика маржа, яку, якщо є необхідність, можна і зменшити. Звідси і можливість безболісно робити знижки на досить стандартні 10-15%.
Але навіть з урахуванням знижок ціна будь-якої квартири в новобудові зростає — чим ближче момент здачі будинку в експлуатацію, тим вартість квадратного метра більше. Разом зі зниженням цін у вже готових проектах вартість росла в тих житлових комплексах, які продовжували зводитися. Два ці фактори, нівелювати один одного, призвели до того, що середня ціна квадратного метра на первинному ринку навіть трохи зросла. Щоправда, це стосується масового сегмента, в бізнес-класі спостерігалося падіння цін.
Однак, незважаючи на готовність власників йти на поступки в ціні і дисконтні програми від забудовників, обсяги ринку в 2015 році помітно знизилися.
Що буде з цінами в 2016 році?
За оцінками експертів, при збереженні поточної макроекономічної кон’юнктури, відсутності гострих ситуацій в політиці та економіці 2016 рік на вторинному ринку житла буде приблизно схожий на 2015 — з тією різницею, що продавці і покупці в цілому адаптувалися до загальної невизначеності і в значній мірі розлучилися з ілюзіями про швидкий обвал цін, так само як і про їх неминуче збільшення на тлі дедалі більшої інфляції і триваючого ослаблення гривні. У такій ситуації ми не чекаємо різких змін цін. Швидше можна припустити їх незначне плавне зниження до кінця року — приблизно на 5-7%, — говорять фахівці.
Купувати чи продавати?
Але ринки ринками, а простій людині необхідно знати відповідь на два конкретних питання. Перше з них звучить так: чи варто зараз продавати квартиру, якщо в цьому є необхідність? Адже після такого зниження ринок може почати швидке зростання і незабаром відновить позиції, як ми це вже бачили у 2008 році. Тоді ту ж саму квартиру можна буде продати дорожче.
Фахівці говорять, що для продажу нерухомості зараз не найкращий момент, і багато власників це добре розуміють. Успішно і без великого дисконту зараз можна продати тільки об’єкти, які володіють повним набором характеристик ліквідної пропозиції — з високим рівнем транспортної доступності, оптимальним плануванням і наявністю гарного ремонту. Такими характеристиками володіють далеко не всі об’єкти, решта ж в умовах зниження попиту можуть бути реалізовані лише з наданням знижки. На сьогодні житло має сенс продавати тільки в разі проведення альтернативної операції, коли на кошти від проданої квартири відразу купується нове більш комфортне житло. В іншому випадку, продавши свою нерухомість, власник може вийти з кризи з меншою вирученою сумою через знецінення національної валюти, і придбати більш комфортне або навіть подібне житло він вже не зможе.