Як зробити ремонт і залишитись при цьому при розумі?

Як зробити ремонт і залишитись при цьому при розумі? З чого почати

Визначитися, який ремонт вам потрібний — косметичний або капітальний: від цього залежить бюджет і терміни. Наприклад, капітальний ремонт бабусиної двушки з переплануванням і заміною комунікацій займе не менше трьох місяців (а то і набагато довше). Всі вихідні вам доведеться проводити в будівельних магазинах, а до бюджету додати вартість оренди: на час ремонту квартиру потрібно звільнити.

Звучить не дуже. А можна зробити ремонт швидше?

Є два способи прискорити ремонт. Перший — обійтися косметичними роботами. В такому випадку ви не зможете зробити перепланування або, наприклад, вирівняти основу підлоги. Другий спосіб — найняти професіоналів, які впораються з будь-яким ремонтом швидше і краще вас. Довірити дизайнеру створення проекту, а підряднику — закупівлю матеріалів. Правда, кошторис при цьому збільшиться: дизайнеру потрібно заплатити за креслення, підряднику — за додаткові послуги.

А якщо я взагалі не знаю, який ремонт хочу?

Складіть добірку дизайнерських інтер’єрів. Сервіси на зразок Houzz або Pinterest дозволяють зберігати фото і ділитися ними з членами сім’ї. Попереджаємо: чим більше ваших родичів задіяно в ремонті, тим важче приймати навіть найдрібніші рішення. Варто переглянути пару сайтів-салонів, які пропонують оздоблювальні матеріали. Для прикладу, можемо порадити салон з продажу декоративно-оздоблювальних матеріалів у http://interiorhall.od.ua/, які допоможуть зробити вишуканий ремонт у вашій оселі.

Підбірка стане в нагоді і в тому випадку, якщо ви вирішите найняти дизайнера, — буде простіше скласти розумне технічне завдання. Втім, хороший дизайнер сам з’ясує всі нюанси вашого побуту — аж до того, чи часто ви дивитеся телевізор і чи готуєте вдома щось складніше яєчні.

Якщо я все-таки вирішу найняти дизайнера — як його вибрати і скільки коштує його робота?

Чим краще репутація у профі, тим дорожче проект: ціни починаються від 500 грн. за квадратний метр. За найскромнішими розцінками, за дизайн-проект двокімнатної квартири площею 60 м² доведеться віддати майже 25 тисяч: за цю суму ви отримаєте візуалізацію, комплект креслень для виконроба і специфікацію — тобто список конкретних оздоблювальних матеріалів і устаткування, яке знадобиться в процесі. За супровід проекту і замовлення меблів доведеться платити окремо. Студент або недавній випускник зробить проект дешевше — всього за 10 тисяч. Правда, ви ризикуєте знайти критичний недолік в уже готовому інтер’єрі і отримати окремий рахунок від виконроба за переробку.

А скільки буде коштувати сам ремонт? Можна відразу врахувати всі витрати?

Без непередбачених витрат не обійтися. Варто відразу закласти їх в кошторис: зазвичай такі витрати становлять близько 10-15% від бюджету. У кошторисі враховуються чорнові і чистові матеріали з вашого дизайн-проекту, вартість робіт і — сюрприз — кілька неочевидних статей витрат. Вивіз сміття, логістика та підйом матеріалів на поверх, фінальна прибирання — про це зазвичай згадують в останню чергу.

Приблизна кількість чорнових матеріалів підкаже підрядник, а ось чистові краще відразу купити з запасом 20-30%. Буде прикро, якщо для ремонту ванної не вистачить п’яти плиток, які тріснули при доставці, а ви не зможете знайти їх у продажу. А якщо і знайдете, то буває, що одна і та ж плитка в різних партіях відрізняється відтінком. З цим доведеться або змиритися, або міняти обробку цілком.

І що будівельники будуть робити з моєю квартирою?

Ось коротка шпаргалка по черговості робіт. Перший етап — демонтаж старої обробки і заміна вікон. Далі виконують всі чорнові роботи, в тому числі всі, що пов’язані з водопостачанням: наприклад, встановлюють радіатори і труби для підключення пральної машини, а в санвузлі роблять гідроізоляцію під плитку. Наступний крок — електрика: проводи прокладають одночасно зі зведенням стін з гіпсокартону. Якщо стіни з інших матеріалів, то їх спочатку зводять, а потім штробят і проводять електрику. Потім вас чекає шпаклювання, тобто вирівнювання стін під фарбування або наклейку шпалер. Після чорнових робіт зі стінами і підлогою будівельники повинні укласти плитку і встановити сантехніку. Фінальний етап — під чистове оздоблення, установка розеток, монтаж світильників і дверей.

Припустимо, у мене є дизайн-проект і кошторис. Як знайти хорошого підрядника?

Найпростіший шлях — попросити рекомендацію у друзів, які нещодавно робили ремонт. Ще можна пошукати бригаду в інтернеті. У будь-якому випадку при виборі підрядника найкраще подивитися готові ремонти, які він зробив. Зверніть увагу на якість фарбування, кути і стики, укладання плитки. А ще хороший підрядник ніколи не буде проти письмового договору, адже документ захищає і його інтереси. Бригади-одноденки готові працювати дешевше, але не дають ніяких гарантій: якщо через півроку по стінах підуть тріщини, ви навряд чи знайдете винуватців.

Ох, як все складно! Як мені морально підготуватися?

По-перше, розбийте графік на етапи: демонтаж, зведення стін, чорнові роботи, розводка електромереж, фінішні роботи. Після кожного етапу влаштовуйте прийом робіт і вносите оплату — так ви будете розуміти, що гроші не йдуть в чорну діру.

По-друге, не затягуйте ремонт самі — вчасно вносите оплату, купуйте матеріали і завжди будьте на зв’язку. Навіть якщо ви працюєте з найкваліфікованішим виконробом, основні рішення приймати вам. Іноді це доводиться робити швидко: якщо ви два дні не берете трубку, будівельники не можуть продовжити роботу. Або — що ще гірше — вже зробили все на свій смак.

По-третє, не міняйте суттєві деталі, коли ремонт йде повним ходом. Змиріться з тим, що десь завжди є паркет дешевше і плитка яскравіше, ніж у вас, а кожне нове «ідеальне» рішення тільки затягує терміни.

До речі, про терміни. Як зробити так, щоб їх не зірвали підрядники?

Доведеться або самому почати розбиратися в технологіях, або довіритися підрядникам наосліп. У будь-якому випадку підрядник повинен пояснити все, що здається вам незрозумілим. Якщо ви робите ремонт вперше, орієнтуйтеся хоча б на візуальні відчуття: нерівно укладену плитку або бульбашки під шпалерами розрізнить навіть новачок.