Введення віз для росіян: що потрібно знати

Президент Володимир Зеленський підтримав петицію щодо запровадження в Україні візового режиму для громадян Росії. Це питання порушувалося з 2014 року, і ось, схоже, буде вирішене. Голова Кабінету міністрів Денис Шмигаль уже отримав завдання його відпрацьовувати.

Сьогодні Україна має візовий режим із 90 країнами світу. Як це відбувається та як зможуть отримувати візи росіяни?

1. Де оформлюють візи?
— Раніше візи оформлялися безпосередньо у посольстві чи консульстві України в країні, з якою встановлено візовий режим. Наразі процедура відбувається через візові центри, де до спеціальної програми вносяться дані заявника та винесене рішення. На його ухвалення дається не більше 10 робочих днів – два календарні тижні, — каже колишній посол України в Республіці Сенегал Олександр Овчаров.

Дипломат називає плюси та мінуси заснування візових центрів.

— У посольствах потрібно проводити співбесіди з прохачами візи. Тому що були приклади, коли людина не може скласти елементарні числа, а їде до нас «навчатися на інженера». З появою візових центрів робота дипломатів спростилася, але співбесіди більше не проводяться. Тож жителі багатьох країн третього світу і намагаються використати Україну як транзитний шлях до Європи, – вважає наш співрозмовник.

Якщо з Росією діятиме візовий режим, то співбесід із росіянами теж не буде.

2. На який термін росіянам можуть видавати візи?
Для всіх держав, з якими діє візовий режим, встановлені єдині типи віз:

транзитна – строком до одного року, при тому що час перебування в Україні не повинен перевищувати 5 днів;
короткострокова – терміном до 90 днів перебування;
довгострокова – терміном, що перевищує 90 днів перебування.
Для отримання кожного типу візи є окремі підстави. Наприклад, транзитну отримують перевізники вантажів, короткострокову — туристи та ты, хто приїхав з гостьовою метою, довгострокову – студенти, запрошені на роботу фахівці, іноземці, які уклали з українцями шлюб, і так далі.

3. Чи пускають росіян до України наразі?
Між Україною та Росією продовжує діяти безвізовий режим, який передбачає реєстрацію за місцем проживання та перебування у країні до 90 днів.

— Жодних обмежень за віком чи статтю немає. Діють ті самі правила, як і для всіх іноземців. Особа має пред’явити документ та обґрунтувати мету приїзду, — каже прес-секретар Державної прикордонної служби Андрій Демченко.

З 1 січня 2018 року в’їзд та виїзд росіян з України здійснюється за закордонними паспортами з електронним чіпом. Якщо чіпа у паспорті немає, у пункті пропуску необхідно залишити відбиток пальця.

4. Чи можуть відмовити у в’їзді?
Можуть відмовити у видачі візи, але якщо її видали, то не пустити до країни вже не можуть.

При безвізовому режимі можуть, коли людина неспроможна підтвердити мету поїздки. Наприклад, називає себе представником гуманітарної місії, але немає від неї документів. Або каже, що їде до родичів, але не має запрошення.

Причиною відмови також може стати нездатність підтвердити фінансову спроможність. Розрахунок платоспроможності проводиться за спеціальною формою, де за основу береться кількість днів поїздки та розмір прожиткового мінімуму, встановлений у день приїзду до України.

5. Як росіяни в’їжджають до України в умовах війни?
Усі прикордонні пункти пропуску на кордоні з РФ та Білоруссю закриті. Росіяни можуть в’їхати в Україну лише через треті країни – Польщу, Словаччину, Румунію, Угорщину, Молдову.

5. Що буде з росіянами, які приїхали до України до війни?
З моменту російської агресії минуло 90 днів.

— Це означає, що всі громадяни РФ, які заїхали до нас до 24 лютого та не виїхали, вже вичерпали свій термін перебування та є порушниками міграційного режиму. Вони можуть бути затримані та видворені, — каже адвокат Олексій Сиротін. – Право залишатися в Україні залишається за тими, хто має дозвіл на проживання або тимчасовий дозвіл на проживання.

З введенням візового режиму перевищення лімітів дії візи також буде приводом для депортації.

6. Чи можуть громадяни РФ отримати візи, якщо дипломатичні відносини розірвані?
За фактом отримувати візи росіянам ніде – Посольство України у Москві та всі консульські відділення закриті. Але у світовій практиці розрив дипломатичних відносин не означає повного припинення контактів.

– Право представляти інтереси може взяти на себе третя країна. Наприклад, коли я працював у Тегерані, Іран розірвав відносини з Америкою, але інтереси Ірану представляла Швейцарія, іранці могли отримувати там візи для поїздок до США. Як вирішуватиметься питання в наших умовах, я не можу сказати.

У МЗС України є процедура оформлення електронних віз. Наразі вона діє для понад 40 країн світу. Якщо Росія буде включена до таких домовленостей, то, напевно, не під час війни.

7. Скільки коштує віза до України?
На сайтах юридичних фірм, які пропонують допомогу в оформленні віз до України, публікуються такі суми консульського збору:

разова віза – 85 доларів,
дворазова — 130 доларів,
багаторазова – 200 доларів.
Вартість електронної візи складає:

разова — 20 доларів,
дворазова – 30 доларів при оформленні за 3 робочих дня.
При терміновому оформленні – за 1 робочий день – сума збору подвоюється.

Добавить комментарий